BÖLÜM 1                                                                                           

 DERS PLANI                                                                         

Dersin adı

Türkçe

Sınıf

8-A

Tarih:

25-26-28/09/2007

 

 

Konu

-          Deniz ve deniz sevgisi hakkında konuşma

-          Metnin resmi hakkında konuşma

-          Okumak adlı metni okuma okutma

-          Metindeki duygu ve düşünceleri açıklama

-          Metindeki bilmedikleri kelimelerin anlamlarını cümle içinde açıklama

-          Fıkra türü ve özellikleri hakkında bilgi verme

-          Eş anlam zıt anlam deyim anlam hakkında bilgi verme

-          Bir ders saati okuma saati

Önerilen Süre

40+40+40 +40+40

BÖLÜM II

 

 

 

 

 

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

-  Sesli ve sessiz okuma tekniğini geliştirebilmek,
-  Dinleme, izleme, okuma ve anlama becerilerini geliştirebilmek,
-  Sözcük dağarcığını zenginleştirebilmek,
-  Konuşma ve yazılarını uygun bir plâna göre  açıklayabilmek.

-  Vurgu ve tonlamayı kavrayıp uygulayabilmek

-  Eş anlam zıt anlam deyim anlamı kavrayabilmek.

Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Fıkra türü, Sesteş, Anlamdaş sözcükler,Ana öğe yardımcı öğe

Güvenlik Önlemleri (Varsa):

 

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen   * Öğrenci

İmla kılavuzu,sözlük ,liselere hazırlık kitapları,Türkçe Dilbilgisi. “Okumak”  adlı metin

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

 

•  Dikkati Çekme

Sizce okumanın ne gibi faydaları vardır?

•  Güdüleme

Okumak insanın kelime dağarcığını zenginleştirip, hayal gücünü de arttırır. Ne kadar çok okursanız o kadar çok o kadar çok ifadeniz gelişir. Kendinizi daha iyi anlatabilirsiniz.

•  Gözden Geçirme

Bu dersimizde yeni sözcükler öğrenip, Sesteş, anlamdaş sözcükler  hakkında bilgi edineceğiz. Ayrıca fıkra  türü ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olacağız..

•  Derse Geçiş

1. Öğrencilerin önceden okudukları kitaplar ve içerikleriyle ilgili konuşturulması

2.  Öğrencilerin parçanın resmiyle ilgili düşüncelerini söylemesi

      * Resimde neler görüyorsunuz?

      * Resimde en çok ilginizi çeken nedir?

3. Metnin öğretmen tarafından örnek olarak okunması

4. Öğrencilerin metni sessizce okuması, anlamını bilmedikleri kelimeleri belirlemesi

5. Parçanın birkaç öğrenciye okutulması, okuma hatalarının düzeltilmesi

6. Bilmediği kelimeleri cümle içinde kullanarak anlamı hakkında yorum yapabilmesi

*Erdemli insanlar, toplum tarafından sevilen insanlardır.

*Abur cubur yemek insanlara kar yerin zarar verir.

7.  Metindeki duygu ve düşüncelerin açıklanması

     Metinde yazar, okumanın faydalarından bahsetmekle birlikte okumanın belli amaçlar çerçevesinde gerçekleşmesini, önüne her gelen yazıyı okumamak gerektiğini, neyi niçin okumanın gerekliliğinden bahsetmektedir.

     

8. Metnin türü ve özellikleri hakkında bilgi verilmesi

     Güncel konularla ilgili kişisel görüş ve düşünceleri belirtmek amacıyla yazılan gazete ve dergi yazılarına fıkra denir.

9. “Sesteş, anlamdaş, zıt anlam” sözcüklerle ilgili bilgi verilecektir.

   EŞ ANLAMLI ( ANLAMDAŞ) SÖZCÜKLER

    Yazılışları farklı ancak anlamları aynı olan sözcüklere denir.

*  siyah ---- kara  ,   *  beyaz----- ak,   * zengin----varlıklı,

*  zengin--- varlıklı,  * fakir----yoksul , * rüzgar---- yel,

* üzüntü-----keder,   *  öykü---hikaye,  * eser--- yapıt,

* edebiyat--- yazın,  * cümle---- tümce * kelime--- sözcük

SESTEŞ ( EŞSESLİ) SÖZCÜKLER:

        Yazılışları ve okunuşları aynı ancak anlamları farklı olan sözcüklere denir.

* Yılanı gören at birden şaha kalktı.

*  Mutfaktaki pislikleri çöpe at.

*  Al bayrağıma sarılı cansız bedenimi al.

* Gül: “Gül.” dedi, bülbüle.

* Kalem böyle çalınmıştır yazıma

   Yazım kışıma uymaz, kışım yazıma  

* Kırda yaptığımız piknikte yanımıza kır saçlı bir ihtiyar

   geldi.

ZIT (KARŞIT) ANLAMLI SÖZCÜKLER:

Anlam bakımından birbirinin tersi olan sözcüklerdir.

* Sana çirkin dediler düşmanı oldum güzelin.

* Ağlarım harta geldikçe gülüştüklerimiz.

* Kışın soğuğunu yaşadıkça yazın sıcağını arar oldum.

* Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

* Yaşlı insanları görünce gençliğimin kıymetini    

   anlıyorum.

NOT:  Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırıl -mamalıdır.

 Tanzimat romanında iyiler hep iyi kötülerse hep kötüdür. ( zıt)

* Bugünlerde hiç iyi değilim. ( olumsuz)

 UYARI: Bir sözcüğün mecaz ya da yan anlamıyla sesteş anlamlılık karıştırılmamalıdır

* Bu sözler bazılarına çok dokunacak. ( mecaz anlam )

* Omzuma bir el dokundu. ( gerçek anlam )

* Bu yaz, bir mektup yaz.   ( sesteş )

10.  Kütüphanede Türkçe Öğretmeni tarafından yönlendirilerek öğrenciler roman türünde kitap seçtirilir ve bir ders saati kitap okunur.

 BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

 

 

 

•  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

•  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

•  Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

1.        Bir sözcüğün mecaz ya da yan anlamıyla sesteş anlamlılık arasındaki farkı nasıl anlarız?

2.        Bildiğiniz Nasrettin Hoca fıkralarından birkaçını söyleyiniz.

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Okurken sesli okuma kurallarına ,yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

BÖLÜM IV

Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

 

  Yunus YÜCEL

Türkçe Öğretmeni

                    Bu Planı Dosya Halinde İndirmek İçin Buraya Tıklayın

Picasa Slayt Programı

www.edebiyatogretmeni.net

 
 

  şiir  edebiyat    Yıllık Planlar    Öğretmenler Forumu       Edebiyat Forumu    Sohbet  Gazeteler  video dershane öss soruları  kpss soruları  oks soruları   rüya videolar edebiyat  rüya tabirleri  evden eve nakliyat   Okul Öncesi  Şarkı Sözleri  Şarkı Sözleri Şarkı Sözleri Komik Resimler  Fıkralar Yemek Tarifleri Rüya Tabirleri Burçlar Bitkisel Tedavi Hastalıklar Şiir Zeka Soruları Karikatür Tarih  Slaytlar Slayt

  Hosting Hizmetleri