BÖLÜM 1                                                                                                                   

DERS PLANI                                                                         

Dersin adı

Türkçe

Sınıf

8-A

Tarih:

02-03-05/10/2007

 

 

Konu

Okuma ,anlama, anlatım ve dil bilgisi çalışmaları

1.Bir hikayeyi anlamlı bir şekilde okuyabilme.

2.Bir yazıdaki kelimelerin, kelime gruplarının, deyimlerin, terimlerin  anlamlarını kavrayabilme

3.Hikaye (öykü ) türünü kavratma, planını çıkarabilme.

4.Sözcükte anlam;  sözcüklerin eş sesli ve  deyim anlamlarını kavrayabilme

5.Kelime hazinesini zenginleştirebilme (okuma saatinde)

Önerilen Süre

40+40+40 +40+40

BÖLÜM II

 

 

 

 

 

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

-  Sesli ve sessiz okuma tekniğini geliştirebilmek,
-  Dinleme, izleme, okuma ve anlama becerilerini geliştirebilmek,
-  Sözcük dağarcığını zenginleştirebilmek,
-  Konuşma ve yazılarını uygun bir plâna göre  açıklayabilmek.

-  Vurgu ve tonlamayı kavrayıp uygulayabilmek

-Deyim anlam-sesteş, anlamdaş sözcükleri kavratabilmek.

-Tırnak ( “ “) işaretinin kullanım yerini kavratabilmek.

Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Öykü türü, Sesteş, Anlamdaş sözcükler

Güvenlik Önlemleri (Varsa):

 

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen   * Öğrenci

İmla kılavuzu,sözlük ,liselere hazırlık kitapları,Türkçe Dilbilgisi. “Burası Türkiye”  adlı metin

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

 

•  Dikkati Çekme

Türkiye ile diğer yabancı ülkeler arasında hangi farklılıklar vardır?

•  Güdüleme

Her iş disiplinle yapılabilir. Siz bir işe başlama arzusunu bitirme arzusuyla pekiştirirseniz ve bunu belli bir plan dahilinde yaparsanız, yapamayacağınız iş yoktur.

•  Gözden Geçirme

Bu dersimizde yeni sözcükler öğrenip, Sesteş, anlamdaş sözcükler  hakkında bilgi edineceğiz. Ayrıca hikaye  türü ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olacağız. Ve tırnak işaretinin kullanım yerini öğreneceksiniz.

•  Derse Geçiş

1. Öğrencilerin önceden okudukları kitaplar ve içerikleriyle ilgili konuşturulması

2.  Öğrencilerin parçanın resmiyle ilgili düşüncelerini söylemesi

      * Resimde neler görüyorsunuz?

      * Resimde en çok ilginizi çeken nedir?

3. Öğrencilerin metni sessizce okuması, anlamını bilmedikleri kelimeleri belirlemesi

4. Parçanın birkaç öğrenciye okutulması, okuma hatalarının düzeltilmesi

5. Bilmediği kelimeleri cümle içinde kullanarak anlamı hakkında yorum yapabilmesi

* Paydos saatinin gelmesiyle iş yerinde sessiz bir mutluluk hakim oldu.

*Bu atölyede tulum giyilmesi zorunludur.

6.  Metindeki duygu ve düşüncelerin açıklanması

     Metinde yazar, Almanya ile Türkiye arasındaki “iş disiplininin” önemimden bahsediyor. Olayı kendi ağzıyla anlatıyor. 

    

7. Metnin türü ve özellikleri hakkında bilgi verilmesi

     Yaşanmış veya yaşanabilecek bir olayın zaman,mekan ve şahıslarla birlikte işlenmesine öykü denir. Hikaye olay yazısıdır. Öyküde serim-düğüm-çözüm bölümleri bulunmaktadır.

8. “Sesteş, anlamdaş, zıt anlam” sözcüklerle ilgili bilgi verilecektir.

   EŞ ANLAMLI ( ANLAMDAŞ) SÖZCÜKLER

    Yazılışları farklı ancak anlamları aynı olan sözcüklere denir.

*  siyah ---- kara  ,   *  beyaz----- ak,   * zengin----varlıklı,

*  zengin--- varlıklı,  * fakir----yoksul , * rüzgar---- yel,

* üzüntü-----keder,   *  öykü---hikaye,  * eser--- yapıt,

* edebiyat--- yazın,  * cümle---- tümce * kelime--- sözcük

SESTEŞ ( EŞSESLİ) SÖZCÜKLER:

        Yazılışları ve okunuşları aynı ancak anlamları farklı olan sözcüklere denir.

* Yılanı gören at birden şaha kalktı.

*  Mutfaktaki pislikleri çöpe at.

*  Al bayrağıma sarılı cansız bedenimi al.

* Gül: “Gül.” dedi, bülbüle.

* Kalem böyle çalınmıştır yazıma

   Yazım kışıma uymaz, kışım yazıma  

* Kırda yaptığımız piknikte yanımıza kır saçlı bir ihtiyar

   geldi.

Deyim Anlam :

Deyim, en az iki kelimenin kalıplaşarak yeni bir anlam kazanmasıyla oluşan mecazlı sözlerdir. Kelimelerden biri veya her ikisi anlam kaybına uğrar.

Bu sözlerle gönlümü almış mı oldun?

Kendi düşüncelerinde ayak diriyordu.

Korktuğu başına gelmiş, arabası bozulmuştu.

Her gördüğüne dudak büküyordu.

Senin yaptığın pire için yorgan yakmak.

İki genç adam boğaz boğaza geldi.

9.  Kütüphanede Türkçe Öğretmeni tarafından yönlendirilerek öğrenciler roman türünde kitap seçtirilir ve bir ders saati kitap okunur.

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

 

 

 

•  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

•  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

•  Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

1.        Günlük konuşma dilinde sık sık kullandığımız deyimlere örnek veriniz.

2.        Hikaye ile roman arasında nasıl bir fark vardır?.

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Okurken sesli okuma kurallarına ,yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

BÖLÜM IV

Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

 

  Yunus YÜCEL

Türkçe Öğretmeni

                    Bu Planı Dosya Halinde İndirmek İçin Buraya Tıklayın

www.edebiyatogretmeni.net

 
 

 

  mobilya dekorasyon dekorasyon yemek tarifleri kadın

Hosting Hizmetleri